X
  • No products in the list
X
  • No products in the list
Vitra Aluminium Group toolid EA 101 ja EA 103

Disainiikooni sünd

Kui Ameerika tööstur J. Irwing Miller ja tema naine Xenia 1953. aastal endale uut kodu rajama hakkasid, said selle ülesande endale Soome päritolu arhitekt Eero Saarinen ning tekstiilikunstnik ja sisearhitekt Alexander Girard. Veidi enne maja valmimist 1957. aastal kurtis Girard Charles Eamesi külastades sõbrale, et ei suuda turult leida modernistliku maja juurde sobivat kvaliteetset terrassimööblit.

Charles ja Ray Eames võtsid nõuks sõpra aidata ja üsna pea jõuti probleemi analüüsides arusaamani, et turul on täitmist vajav tühimik. Lähtuvalt vajadusest kasutada tooli nii siseruumides kui ka välitingimustes jõudis disainerite duo koos Eames Office’i meeskonnaga materjalide otsingul alumiiniumini. Peale veekindluse ja suhtelise kerguse on alumiiniumil veel üks kiiduväärt omadus – sellele saab vormi valamisega anda soovitud kuju. Eamesid otsustasid materjali kergust ja töödeldavust ära kasutada ja võimendada.

Nii sündis lihtne, ent geniaalne disain: kahe voogava alumiiniumist küljekaare vahele on tõmmatud kangas või nahk, mida hoiavad pingul skulpturaalne, kogu sarjale iseloomulikku joont andev seljatoe põikitala koos minimalistliku jala konstruktsiooniga. Mitte ühtegi üleliigset detaili ega grammi koondatud harmooniliseks tervikuks on teinud Aluminium Groupi toolidest ja Eameside hilisemast samadel motiividel mängivast loomingust klassikud. Kuigi Millerid kasutasid oma toole alati terrassil, on Aluminium Group tänapäeval ikkagi mõeldud eksklusiivselt siseruumides kasutamiseks. 

Esmalt Leisure Groupi ja Indoor-Outdoor Groupi nime all turundatud toolisarja tõi Vitra tema praeguse nimega Euroopa turule 1959. aastal ning kui välja arvata mõningad kaasajastamised, toimub Aluminium Groupi tootmine endiselt algupärasel meetodil. Kuuel kogemustega meistril kulub ühe tooli kokkupanekuks keskmiselt 40 minutit. Jäädes truuks Charles ja Ray Eamesi filosoofiale, mille kohaselt on meistrite oskuslik käsitöö tööstusliku tootmise lahutamatu osa, tagab Vitra kvaliteedi tasemel, mis lubab kõikidele Aluminium Groupi mudelitele anda esmaklassilise 30 aasta pikkuse garantii.

Jaga postitust: