X
  • No products in the list
X
  • No products in the list

„Tähtis orgaaniline tool, mudel A3501“

Oktoobris 1940 kuulutas MoMa ehk New Yorgi moodsa kunsti muuseum välja disainikonkursi “Organic Design in Home Furnishings”, mille laiem eesmärk oli tuua uut hingamist Ühendriikide sisustusturule. Disanereid ja tootjaid koondava ettevõtmise vilju oli kutsutud hindama prominentne žürii, kelle liikmete hulgast leiab ka Marcel Breueri ja Alvar Aalto nimed.

Toona Cranbrook Academy’s õpetanud Charles Eames koos sõbra ja kolleegi Eero Saarineniga esitasid võistlustöö kahasse ning nende koostöö sai premeeritud kahe esimese kohaga kokku kuuest mööbli kategooriast.

Täna Organic Chair nime all tuntud toolide arendusprotsess hõlmas tubli annuse tehnilist loovust: tooli istme ja seljatoe terviku vineerist kiht-kihi haaval vormimine võttis neljast kuue tunnini ning vajalike tööriistade hulka kuulus lisaks kipsist valuvormile ka jalgrattapump. Tooli puidust jalgade (esialgu oli jalad planeeritud alumiiniumist, ent maailmasõda tähendas, et metalli said endale ennekõike relvatööstused) ilma massiivse alusraamita tooli istme külge kinnitamiseks töötasid Eames ja Saarinen välja ja patenteerisid eraldi kinnitussüsteemi. 

Vitra Organic Chair

Paraku ei jõudnud Organic Chair, toonase tööprojekti nimega “tähtis orgaaniline tool, mudeli number A3501”, kestva maailmasõja ja tehnilise keerukuse tõttu neljakümnendatel seeriatootmiseni. 2004. aastal tõi Vitra Organic-sarja kolm mudelit Vitra Design Museum kollektsiooni kuuluva originaali baasil tarbijani. Kolmveerand sajandit hiljem on Organic Chair endiselt relevantne – painutatud vineerist istme ja seljatoe terviku vorm on sedavõrd läbimõeldud, et ei vaja paksu polstriga korrigeerimist ning jalgade patenteeritud kinnituse tõttu on toolid oma elegantse joone poolest võrreldavad mistahes tänaste disainidega.

Pakkus huvi? Võta ühendust

 

Jaga postitust: