Persoonilugu: müügijuht Indrek Toomis
Toolide müügimehest keskkondade loojaks
„Inimesed peavad töötama oma tugevustsoonis, tehes seda, mis neile tõeliselt meeldib. Siis tunnevad seda ka kliendid,“ kirjeldab AS Intera müügijuht Indrek Toomis oma vaateid.
Laia silmaringiga Indrek on nooruses elanud maailma eri paigus. Muiates lisab ta ka, et seiklusi on elus olnud omajagu. Nüüdseks on ta aga oma juured sügavalt sünnikoha Tallinnaga sidunud ja peab end pigem paikseks inimeseks.
Peale Mustamäe Gümnaasiumi lõpetamist suundus ta Tallinna Tehnikakõrgkooli sooviga õppida autode hingeelu tundma. Paraku olid elul aga muud plaanid ja Indrek suundus hoopis ehituse erialale. Tõmmet disaini poole tundis ta aga juba siis ning ostis esimese stipendiumi eest endale isegi raamatu „100 modernset tooli maailma ajaloos“. Tagantjärgi vaadates arvab Indrek, et ka see võis olla märk tulevikus eesootava kohta. Tubli õpilasena lõpetas ta eriala kiitusega, teadmata, et tasuks selle eest on Vaikse ookeani laevastikuga liitumine. Indrekul oli tegelikult mõte minna edasi õppima Eesti Kunstiakadeemiasse, kuid see plaan jäi sõjaväe tõttu katki. Sõjakomissariaat võttis nimelt vastu otsuse saata tegus noormees vastu uutele väljakutsetele turbiinmootorite mehaanikuna Vladivostokki laevale nimega Tallinn. Kuivõrd Indrekul endal otsuses kaasa rääkimiseks sõnaõigus puudus, veetiski ta järgneva aasta laeval. Tegelikkuses muidugi oli asi kaugel mehaaniku tavapärasest tööst, seisnedes tihti ka lihtsalt erinevate torude läikima löömises. Tagantjärgi meenutades ajab see Indrekut naerma, kuid tol ajal oli raske olukorras huumorit leida. Kui läiketöödes oli saavutatud meistriklass, saadeti Indrek Kaliningradi, kus ta veetis veel ühe aasta väeosa kunstnikuna, olles osaline nii mõneski salajases projektis.
Sõjaväekohustuse lõppedes suundus ta aga otse Viiburisse, teades, et saab seal alustada tööd ehitajana. Taas olid saatusel muud plaanid ning üllatuslikult ootas ees hoopis töökoht giidina. Esimesed kaks nädalat lasus töökoormus peamiselt Indreku kätel. Nimelt ei rääkinud noormees soome keelt ning seega näitas ta käega viibates klientidele ette vajalikud kohad. Ajapikku hakkas käeviibetele ka sõnu lisanduma. Sellest ajast sai ta tugeva soome keele praktika. Kaks aastat hiljem koorus otsus tegeleda kütuse veoga ning selle ammendudes suundus Indrek mõneks ajaks erinevatesse riikidesse rändama.
Peale rännakuid naases Indrek kodumaale, kus tutvus oma abikaasaga, kellega loodi ka ühine pere. Hiljem töötas Indrek mõnda aega USA-s, töötades pandimajade ketis meistrimehena ja ettevõtte harud olid üle poole Ameerika, seega reisimist oli piisavalt ühelt objektilt teisele. Vahepeal Eesti käies tegi AS Dateli osanik Andres talle ettepaneku tulla paigalduse alal tööle. AS Dateli mööbliosakond oli praeguse AS Intera eelkäija. Aastal 2000 koonduski kogu mööbli ja sisustusega seonduv uue ettevõtte, AS Intera alla. Tänaseks on Interast saanud suurim büroosisustuse importöör Eestis.
Paigaldaja töö Indreku südant võita aga ei suutnud ja nii naaseski ta taas USA-sse, kus poole aasta kaupa tööd tegi. Tööviisa tõttu ei olnud pikemaid perioode teha lihtsalt võimalik. Sooviga lõplikult Eestisse tagasi tulla avanes võimalus taaskord alustada tööd Interas, kuid mitte enam paigaldaja vaid müügijuhina. Indrek ütleb naerdes, et oli kindel, et müük on midagi, mida ta kunagi tegema ei hakka. Ometi soovis ta antud väljakutse vastu võtta. Praeguseks on ta ametit pidanud juba 22 aastat. Selle aja jooksul mööblit müües on kogemusi kogunenud omajagu. Ühtlasi on ka selge teadmine ja arusaam, mida hinnata nii mööblitüki, kui ka sellega seonduva keskkonna juures. Indrek tõdeb, et tootedisain ja funktsionaalsus peavad teineteist toetama. Ise peab mees end keskkondade kujundajaks. „Oskan sõna sekka öelda tänu meie partneritele, kellel on maailma parim kogemuste pagas. Oma teadmisi on hea jagada, kui leiad partneri, kes sellest reaalselt huvitatud on. See hoiab minu jaoks selle maailma põnevana. Koolitame ka oma kliente nii enda kui ka oma koostööpartnerite juures. Soovime, et bürood oleksid funktsionaalsed töökeskkonnad, kus puhkaksid nii silmad, kõrvad, keha kui ka meel,“ avab Indrek igapäevatöö telgitaguseid.
Indreku jaoks on väga oluline, et meeskonnas toimuks ka pidev areng. Töötajate tugevustsoone on tema sõnul võimalik soovi korral muuta või juurde tekitada. Tingimuseks on muidugi see, et ka inimene ise sellest huvitatud on. Kedagi vägisi kuskile suruda ei saa. Ka kohusetunne on väärtus, mida Indrek hindab nii teistes kui endas. „Kohustused tuleb ära teha, siis on need tehtud. Lisaks on tunduvalt ajasäästlikum teha asju ühe korra ja korralikult, mitte mitu korda ning poolikult. Meie töös võivad ka väiksemad eksimused minna maksma palju raha. Eriti kui on tegu kallite tellimustega ning viga on tehtud näiteks tootekoodi kirjutamisel,“ seletab Indrek lahti olulisi aspekte. Ka elementaarset viisakust peab ta äärmiselt oluliseks, selgitades, et see ütleb tegelikult inimese üldise karakteri kohta kõik vajaliku.
Interas töötades tunneb Indrek, et saab inimesi tõeliselt aidata. „Erinevatel klientidel on erinevad ootused ja soovid. Kogemuste põhjal saab aga kiirelt selgeks, mida kliendil vaja on ning seeläbi saab aidata ka lahendusi leida,“ kirjeldab ta oma kutsumust.
Tulevikult ootab ta rahu, et maailm ei oleks nii eklektiline ja inimesed saaksid tagasi vähemalt osa oma kindlustundest. Tänaseks on maailmas probleemid, mida ei oleks eelnevatel aastatel osanud eales ette näha. Praegu toimuva kõrval tunduvad möödaniku väljakutsed ja probleemid tühised.