X
  • No products in the list
X
  • No products in the list

Jätkusuutlikkusest

Keskkonnateadlikkus on lahutamatu osa Intera olemusest ning see peegeldub selgelt ka meie igapäevases töös. Tegemist on mitmetahulise ja keeruka teemaga, mis ulatub kaugemale CO-neutraalsest kaubaveost või taaskasutatud materjalide osakaalust toote valmistamisel.

Jätkusuutlikkus on eelkõige kvaliteedi ja disaini küsimus. Mida kauem saavad ja tahavad inimesed meie tarnitud mööbliesemeid kasutada, seda väiksem on ökoloogiline ja sotsiaalne jalajälg.

Kvaliteet väljendub mööblieseme kauakestva funktsionaalsuse pakutavas paremas elukvaliteedis, mida toetavad vastupidavad materjalid, läbimõeldud disainilahendus ja detailitäpsus. Hea disain aga elab üle mööduvad moevoolud ja tagab tooli, laua või mistahes muu mööblitüki ajakohasuse ka aastate kui mitte aastakümnete pärast.

Läbipaistvus

Võimaldame klientidel teha ostuotsuseid, tuginedes täpsele teabele selle kohta, kus ja kuidas meie pakutavad tooted on valmistatud.

Paljud meie partnerid on alustanud toodete keskkonnadeklaratsioonide (EPD – Environmental Product Declaration) koostamisega, mille abil on võimalik hinnata toote (ja seega ka sisustusprojekti) keskkonnamõju kogu elutsükli jooksul, tootmisest utiliseerimiseni (cradle-to-grave).

Ringmajandus

Oleme oma tegevuste planeerimisel, tootevaliku ja partnerite valikul eelistanud ringmajanduse aluspõhimõtetega sobivust.

Vitra Tip Ton RE tool on valmistatud ümbertöödeldud plastikust
Vitra Tip Ton RE ja selle toormaterjal – ümbertöödeldud plastijäägid

Meie tänased partnerid arvestavad ringdisaini põhimõtetega – uute ja olemasolevate tootesarjade arendamisel ja kaasajastamisel kasutatakse üha enam tootmis- ja tarbimisjääke. Näiteks kasutab Vitra Saksa majapidamistelt Gelbe Sack programmi raames kogutud materjalidest ümbertöödeldud plasti, meie valikus olevad akustilised seinakatted on valdavalt valmistatud joogipudelite PET-plastiku ümbertöötlemisel saadud vildist.    

Üha enam on toodete disainimisel teadlikult arvestatud erinevate komponentide parandamise ja vahetamise võimalusega toote elukaare pikendamiseks.

Enamik meie pakutavatest toodetest on valmistatud vajaduspõhiselt vastavalt tellija soovidele ja ootustele. Nii väldime asjatut ressursikulu toodete valmistamisel ja ladustamisel.

Panustame koos partnerorganisatsioonidega meie müüdud toodete parandamisele, korduvkasutatavusele ja ringlusse võtmisele. Teavitame ja julgustame oma kliente müüdud tooteid ka peale garantiiperioodi lõppu ära viskamise asemel parandama ja ajakohastama (näiteks vahetama soetatud töötooli kangast, rattaid või käetoe pealseid). Mööbli vahetamisel ostame või võtame kliendi olemasoleva mööbli tagasi, puhastame ja korrastame korduvkasutamiseks kõlbulikud tooted ning anname need läbi partnerettevõtte uuesti kasutusse.  Täna eraldame ringlusse võetavate toodete materjalid ja anname need üle kohalikele käitlejatele, mitmed meie olulised partnerid on samas ette valmistamas programme, mille raames saab mõningaid komponente ka nende algupärasele valmistajale tagastada.

Süsinikneutraalsed tooted

Steelcase CarbonNeutral® sertifitseeritud töötoolid Gesture, Series 2, Please, Series 1 ja Think
Steelcase pakub CarbonNeutral® sertifitseerituna töötoole Gesture, Series 2, Please, Series 1 ja Think

Mitmed meie partnerid on seadnud täieliku süsinikneutraalsuse saavutamise eesmärgi, mõni tootja aastaks 2030, teised kaugemas tulevikus.

Kui täna pole praktiliselt võimalik enamikke mööbliesemeid täielikult süsinikneutraalset toota, siis toote elutsükli süsiniku jalajälje saab “kustutada” toetavate tegevustega. Nii pakub meie partneritest Steelcase mitmete töötoolisarjadele CarbonNeutral® sertifitseeringu võimalust läbi süsinikjalajälge tasakaalustavate toetavate tegevuste.

Steelcase populaarse töötooli Please (pildil keskel) näitel: aastal 2024 Euroopas ja Euroopa turule toodetud Please süsinikjalajälg on EPD raporti kohaselt 99 kg CO2e. Toote elutsüklit lähemalt vaadates selgub, et enam kui 70% emissioonidest on seotud materjalidega ja leiab aset juba enne Steelcase tootmisprotsessi:

  • 78 kg CO2e – tooraine hankimine, transport ja nendest komponentide valmistamine
  • 14 kg CO2e – komponentide tarne Steelcase-le ja tootmisprotsess
  • 2 kg CO2e – transport lõpptarbijani, toolide hooldus kasutusperioodil
  • 5 kg CO2e – tooli utiliseerimine elutsükli lõpus – transport, komponentideks lahutamine, jäätmekäitlus

 

Steelcase töötab aktiivselt tarnijatega tootmise-eelsete emissioonide vähendamiseks – rohkem ümbertöödeldud toormaterjale (täna toodetud Please tool koosneb 18,8% ulatuses taaskasutatud materjalidest), taastuvenergia kasutamine komponentide tootmiseks, tarneahelate lihtsustamine-lühendamine.

Steelcase enda tootmisprotsessis kasutatakse täismahus taastuvenergiat, ent oma jalajälje jätavad selles etapis ka komponentide transport ja ladustamine.

Please töötooli eksportpakend on tänu nutikalt mahutatud detailidele äärmiselt kompaktne, mis on võimaldanud selle etapi jalajälge kokku pandud tooli transpordiks kuluvaga võrreldes kolme-neljakordselt vähendada.

Tooli elutsükli lõpuga kaasnev madal süsiniku jalajälg on peamiselt seotud transpordiga – osadeks võetud Please on 91,4% ulatuses ümbertöödeldav.

 

Sertifitseeritud süsinikuneutraalne toodeNagu eelnevast nähtub, kaasneb töötoolide ja üldiselt mööbli tootmise, kasutamise ja käibelt kõrvaldamisega vältimatult emissioone. Kui lõpptarbija saab süsiniku jalajälje vähenemisele kaasa aidata tooli, laua või diivani elutsükli pikendamisega läbi heaperemeheliku kasutamise, korrapärase hoolduse ja parandamise, siis mööblitootjad saavad sellesse panustada läbi süsihappegaasi bilansi taastamise (ingl.k carbon offsetting).

Steelcase on süsiniku jalajälje tasakaalustamist alustanud töötoolidest – viie populaarsema toolisarja cradle-to-grave keskkonnamõju neutraliseerimiseks tehakse koostööd Climate Impact Partnersiga.

Toetavad tegevused jaotuvad laias plaanis neljaks:

  • Investeeringud taastuvenergia tootmisse, peamiselt tuuleparkide rajamisse
  • Säästliku metsamajandamise arendamine, sealhulgas uute metsade istutamine
  • Kodumajapidamiste süsiniku jalajälje vähendamine Aafrikas ja Aasias
  • Elektrilise ühistranspordivõrgu (rongiliiklus) arendamine Indias

 

Täna on Steelcase otsustanud lõpliku otsustamise töötooli süsinikneutraalsusse panustamiseks osaliselt tarbijale jätta. Uue tooli tellijal on võimalus valida sertifitseerimata ja sertifitseeritud tooli vahel, viimase puhul lisandub töötooli hinnale mõnekümne euro suurune tasu, mis suunatakse edasi ühte neljast ülaltoodud projektist.

Transport ja pakendamine

Hindame oma transpordipartnerite valikul teiste parameetrite seas ka nende pingutusi keskkonnajalajälje vähendamisel.

Toodete transpordipakendite puhul eelistame võimaluse olemasolul alati kompaktsemaid, ruumisäästlikke pakendusviise. Enam kui 90% meie imporditavast kaubast on pakitud taaskasutatud ja pea täismahus ümbertöödeldavatesse pakenditesse. 

Intera on pakendi- ja pakendiaktsiisi seadusega meile pandud kohustused delegeerinud Eesti Pakendiringlusele.