Sobimatu kontorimööbel halvab töövõime ning tervise

Andres Teder, AS Intera

19.12.2001 Äripäev

 

Valud peas, kaelas, õlavöötmes ja punetavad silmad ei tähendagi võib-olla seda, et oled vanaks jäänud, vaid hoopis annavad märku halvast tööasendist või mööblist, mis sunnib istuma ebamugavalt.

Enamik kontoritöötajaid veedab suurema osa päevast arvuti taga. Soovitan kõigil sellistel inimestel aeg-ajalt pöörata tähelepanu oma tööharjumustele ja -vahenditele. Erinevate sundasenditega harjumine ei võta inimesel kaua aega, kuid jälle uuesti ja õigesti käituma õppida on küllaltki raske. Vale harjumus viib aga üsna kiiresti mõne vaevuseni.

Arvutiga töötades on kõige suurema pinge all silmad, seetõttu tuleb pöörata suurt tähelepanu ka monitori kvaliteedile. Kaitsefiltrid ja peegeldusfiltrid on enamasti arvutitel sees. Väga kahjulik on silmadele häguse monitoriga arvuti, kuna silm üritab kogu aeg pilti teravustada ja väsib sellest kiiresti. Pane ka tähele, et pilt poleks liiga tume ega suurus liiga väike. Valgus võiks samuti kogu ruumis olla ühtlane.

 

Kontoritöötajate laiemalt levinud kaebused on:

 

Valu peas ja kaelas

Võib olla põhjustatud toolist - kui istuda liiga kõrgel, on kael painutatud rohkem kui 15°, mis pole inimesele loomulik asend. Kui istuda liiga madalal või kui tooli käetoed on liiga kõrgeks reguleeritud, on õlad tõstetud ja pinges, samuti kael.

Väga oluline on tooli juures korralik nimmetoetus, mida saab ka enese järgi reguleerida, et toetada selgroo loomulikku kumerust ja vältida pea ning kaela ette sirutumist.

Samuti tekitab peas ja kaelas vaevusi liiga kõrge laud - õlad tõstetud, kael pinges või liiga madal laud - kael painutatud.

Kuvari halb paigutus mõjub eriti raskelt kaelale ja silmalihastele. Kõige tavapärasem eksimus kuvari paigutamisel on selle asetamine laua tasapinnast kõrgemale, mis põhjustab ebaloomuliku tööasendi kaelale ja täiesti lubamatult suure koormuse silmadele.

Lihtne test endale mugava kuvarikoha kindlaks tegemiseks: vaata pastakat enda ees silmade kõrgusel umbes 20cm kaugusel, siis lase pastakas 20cm madalamale ja vaata seda uuesti. Kõik inimesed peaksid tundma, et silmadel on palju mugavam vaadata alla nagu raamatut lugedes.

Seetõttu on tarvis kuvari jaoks eraldi abilauda, et ekraani oleks võimalik asetada töölauast allapoole.

Kui kuvar asub küljel, langeb ülemäära suur koormus kaelalihastele, mis samuti võib kaasa tuua ebameeldivusi.

Valu peas või kaelas võib tulla ka õlavöötmest.

 

Õlavöötme valu

See võib samuti tuleneda liiga kõrgest-madalast toolist või lauast. Käed peaksid toetuma lauale kogu küünarvarre ulatuses. Hiir asugu samuti laual nii, et selle käsitsemiseks ei pea kätt ülemäära kaugusesse venitama. Küünarnukk ei tohi üle laua serva rippuda. Parim koht hiirele on klaviatuuri kõrval, samal tasapinnal.

 

Valu abaluu piirkonnas

See on sagedamini põhjustatud ebapiisavast nimmetoetusest, mis toob kaasa selja äravajumise. Liiga kõrge tool sunnib selja kumeraks ning ülearu tahapoole kallutatud seljatugi sunnib pead ettepoole kallutama.

Kui laud jääb madalaks, kipub inimene istuma küür seljas. Kuvari liigne kaugus põhjustab kaela ettesirutamise ja keha ette kallutamise.

 

Valu alaseljas

Tekib sageli ebapiisava nimmetoetusega tooli tõttu, mis põhjustab äravajumise tervest seljast. Samamoodi ei ole seljale hea liigne nimmetoetus.

Nii mõnigi kord on seljahädade tekke põhjuseks ka liiga keeruliselt reguleeritav tool, mistõttu inimene kiiruse ja mugavuse sunnil istub pigem sundasendis, kui sätib tooli keha toetavaks.

Tooli ostes tuleb kindlasti pöörata tähelepanu selle kergesti reguleeritavusele või valida tool, mis ise inimese keha kuju järgib ja toetab. Moodsal ajal on ka üsna levinud toolid, mis ülaltpoolt nimmetoetust vetruvad, et paremini kehaga kaasa liikuda ja mugavamalt toetada. Hädasid alaseljas põhjustab ka liiga madal laud, nõudes ülakeha painutamist, millega kaasneb ebapiisav nimmetoetus ja vaagna surumine vale nurga alla.

 

Sõrmede, küünarvarre ja küünarnuki surisemine ning valu

Tekib siis kui tool on liiga madal või laud liiga kõrge - küünarvars küünarnukist ülearu pingutatud või ülesirutus randmest.

Samuti võib olla tingitud sellest, kui kogu küünarvars ei leia laualt korralikku toetust või ei asetse randmega ühel tasapinnal.

Inimesele, kes palju hiirega tööb, soovitaks kindlasti ka randmetoetusega hiirepatja.

 

Valu reites

See on sageli tingitud liiga kõrgest toolist - surve reitele, verevarustuse halvenemine; ebapiisavast nimmetoetusest - alaselja valu kiirgumine reide; ebamugavast seljatoest - istutakse tooli äärel, mille tulemusel suureneb surve reitele.

Veel võib reievalu põhjustada liiga madal laud, mille all ei jätku ruumi jalgade liigutamiseks ning asendi muutmiseks või lihtsalt jalg üle põlve istumisest, mis halvendab verevarustust.

 

Põlvevalu

Põlvevalu esineb sageli, kui iste on liiga pika ja terava äärega, mis toob endaga kaasa surve põlveõndlale ja verevarustuse ning närvitalitluse halvenemise.

See veebileht kasutab küpsiseid